Imprezy
Wraz z młodzieżą naszej szkoły, organizowałam bądż brałam udział w rozlicznych imprezach związanych z kulturą krajów niemieckiego obszaru językowego.
1. Moja ukochana klasa IV LC, rok 2003 Wielkanoc. Nie ma dnia, abym nie ogarnęła myślą uczniów tej klasy. Byli wyjątkowi. Dziękuję losowi za to, że dane mi było z nimi być, obserwować jak dorośleją i cieszyć się z ich osiągnięć. Z wieloma osobami utrzymuję kontakt do dziś.
Organizowaliśmy wspólnie biesiady bożonarodzeniowe i wielkanocne. Zapraszaliśmy gości i przy suto zastawionych stołach opowiadaliśmy o zwyczajach świątecznych, polskich i niemieckich - językiem wiodącym był oczywiście j. niemiecki
Dnia 05. 03. 2002r. zorganizowaliśmy wycieczkę po Ostrowie Tumskim Uczniowie podjęli się roli niemieckojęzycznych przewodników po najważniejszych zabytkach tego miejsca. Podążaliśmy śladami legend, zwiedziliśmy Katedrę, Kościół Św.Idziego, Św.Krzyża, Muzeum Archidiecezjalne i uczestniczyliśmy w godzinnym wykładzie poświęconym sztuce średniowiecznej.
2. 03.12.2003r. - moi uczniowie brali udział w konkursie wiedzy o krajach niemieckojęzycznych.
3. 05.12.2003r. - konkurs recytatorski, w którym bierze udział 12-stu uczniów z klas, w których uczę.
4. 21.01 2004. - rozpisałam konkurs na wiersz poezji konkretnej. Przebiegał on pod hasłem " daj wyraz swoim emocjom, poglądom i nadziejom. Napisz wiersz w języku niemieckim składający się przynajmniej z jednego słowa".
5. 21.02 2004r. przeprowadziłam konkurs rozumienia tekstu słuchanego i czytanego w języku niemieckim. W konkursie wzięły udział 22 osoby.
6. W roku szkolnym 2004/2005 prowadziłam kółko języka niemieckiego. Skupiało ono trzecioklasistów, którzy zdawali ten język na maturze.
7. 24.09.2004r. uczestniczyłam z młodzieżą w spotkaniu z pisarką niemiecką Panią Heidi Hassenmüller. Było to spotkanie z cyklu imprez "Wokół książki", zorganizowane przy współpracy z Wydawnictwem Ossolineum.
8. 16.11.2004r. młodzież kółka języka niemieckiego uczestniczy w seminarium literackim z cyklu " Spotkania z Austrią".Seminarium zostało zorganizowane przez Bibliotekę Austriacką przy Uniwersytecie Wrocławskim. Przygotowałam merytorycznie i językowo grupę młodzieży do aktywnego uczestnictwa w imprezie. Uczniowie wygłosili następujące referaty:
>> 600 Jahre Habsburgerherrschaft [600 lat panowania Habsburgów]-Marta Polewka kl.III LD.
>> Die Wiener Klassik [Klasyka Wiedeńska]- Karolina Gaj kl. III LC.
>> Berühmte Orchester, die Wiener Operette [ Słynne orkiestry, Operetka Wiedeńska]-Izabela Gawron kl. III LC.
>> Eine kalte und totalitäre Welt im "Prozess" von Franz Kafka [ Zimny i totalitarny świat
w "Procesie" Franza Kafki- Marta Strzebiecka kl. III LC.
>> Österreichs Beitrag zur Medizingeschichte des 20. Jhrs.
[ Austriacki wkład w historię medycyny XX wieku] -Justyna Król kl. III LD.
>> Rainer Maria Rilke - sein Leben und Werk [ Rainer Maria Rilke- życie i twórczość] Tomasz Lisiewicz kl. III LD.
W drugiej części spotkania uczniowie obejrzeli film w wersji niemieckojęzycznej i uczestniczyli w zajęciach warsztatowych. Następnie zwiedzili wystawę poświęconą historii Uniwersytetu Wrocławskiego i Wieżę Matematyczną.
9. 01.12.2004r. Młodzież uczestnicząca w zajęciach kółka języka niemieckiego bierze udział w wykładzie wiedeńskiego profesora Paula Petera Wiplingera.Wykład odbył się w Instytucie Filologii Germańskiej.Tego samego dnia uczestniczyliśmy w kameralnym wieczorze poetyckim profesora w Kawiarni Artystów KALAMBUR.
10. Zorganizowanie konkursu poezji konkretnej.
11. 19.01.2005r. zorganizowałam konkurs rozumienia tekstu czytanego i pisanego w języku niemieckim. W konkursie wzięło udział 16 osób [w tym 12-tu uczniów z moich klas maturalnych].
12. Przygotowałam 6-ciu uczniów do konkursu interpretacji prozy niemieckojęzycznej.
13. 08.02.2005r. zorganizowałam spotkanie z Dyrektorem Wydawnictwa Ossolineum Panem Wojciechem Karwackim. Spotkanie odbyło się na terenie szkoły. Uczniowie dokonali prezentacji cytatów traktujących o książce. Marta Polewka z kl. III LD przedstawiła proces powstawania książki - od pomysłu aż po znalezienie się na półce księgarskiej. Językiem wiodącym był j. niemiecki. Pan Dyrektor omówił szereg ciekawych zagadnień związanych z literaturą światową na polskim rynku wydawniczym, z obecnością literatury niemieckiego rynku wydawniczego w Polsce, pracą wydawniczą i problemami powstającymi podczas przekładu literackiego
14. 10.02.2005 uczestniczyłam w spotkaniu z Panią Konsul Generalny Republiki Austrii Hermine Poppeller. Odbyło się ono w Bibliotece Austriackiej. Tematem była działalność Biblioteki. Jednym z głównych punktów spotkania było otwarcie wystawy prac uczniów naszej szkoły. Było to ponad 80 wierszy poezji konkretnej pięknie wyeksponowanych przez Panią Dalię Żminkowską, Dyrektora Biblioteki Austriackiej.
15. 04.03.2005 wzięliśmy udział w wykładzie prof. dr hab. Huberta Orłowskiego, wybitnego polskiego germanisty. Wykład odbył się Auli Leopoldina i skupił elitę intelektualną naszego miasta.
16. 16.03.2005 uczestniczyliśmy w wykładzie gościnnym Pani prof. dr hab. Vesny Kondrič Horvat. Wykład odbył się w Instytucie Filologii Germańskiej i poświęcony był współczesnej literaturze szwajcarskiej.
17. Marzec 2005 - ogłosiłam konkurs na dokończenie bajki o Dylu Sowizdrzale. Wyniki konkursu podałam 11.04.2005r.
18. 05.04.2005. Uczestniczyliśmy w seminarium literackim pod hasłem "Spotkania z Austrią".
Przygotowałam 6-ciu uczniów do wygłoszenia referatów na następujące tematy:
>> Entwicklung und Grundprinzipien der österreichischen Verfassung
[Rozwój i podstawy konstytucji austriackiej] - Monika Wiaż. kl. III LD
>> Berta Sophia Felicita Freifrau von Suttner - ihr Leben und Werk
[Bertha Sophie von Suttner - życie i twórczość - Marta Polewka kl. III LD.
>> Die Wiener Staatsoper [Opera Wiedeńska] - Dagmara Plewa kl. II LB.
>> 50 Jahre Wiedereröffnung des Wieners Burgtheaters
[50 lat ponownego otwarcia wiedeńskiego Burgtheater - Justyna Król kl. III LD.
>> Österreich wieder ein unabhängiges Land [Austria znowu krajem niepodległym] Izabela Gawron kl. III LC.
>> 50 Jahre Staatsvertrag [50 lat umowy państwowej w Austrii]-Aneta Kucharczyk kl. III LC
19. 22.04.2005r. Uczestniczyliśmy w wykładzie prof. dr hab.Marijana Bobinaca (Zagreb). Tematem wykładu była austriacka sztuka ludowa wieku.
20. 10.05.2005 uczestniczyliśmy w uroczystym wieczorze muzycznym z udziałem Radka Knappa (Wiedeń). Uroczystość odbyła się w Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Podczas uroczystości pani Konsul Generalny Republiki Austrii
Hermine Popeller, wręczyła dyplomy uczestnikom seminarium literackiego z cyklu "Spotkania z Austrią".
21. 11.05.2005r.Wraz z klasą II LB uczestniczyłam w wykładzie pani Barbary Bartos-Höppner, pisarki niemieckiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Wykład odbył się w Instytucie Filologii Germańskiej.
22. W roku szkolnym 2006/2007 prowadzę kółko języka niemieckiego.
23. Październik 2006 r. Wraz z 9- osobową grupą uczniów kl. I LA i II LS tłumaczymy wiersze niemieckiej prozy dziecięcej. Będą one oceniane w Bibliotece Austriackiej pod koniec I semestru.
24. 31.10.2006r. zaprezentowaliśmy wraz z klasą I LM lekcję poświęconą Dniu Wszystkich Świętych i Zaduszkom. Gościliśmy Panią Dyrektor Elżbietę Gembicką i Panią Dyrektor Martę Skałę-Kowalczyk.
25. 21.11.2006r. udałam się z 20-osobową grupą młodzieży do Wyżsej Szkoły Filologicznej na wykład prof. Marianne Gruber, austriackiej pisarki, która "dokończyła" powieść Franza Kafki " Das Schloss".
26. 22.11.2006r. mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w wernisażu " Duolog", wystawie fotografii pani Ruth Patzelt i rysunków pana Wolfganga Seierla .Pani Ruth Patzelt zajmuje się zjawiskiem Hikikomori- są to dzieci i młodzież, która odmawia obcowania ze społeczeństwem i nieraz na całe lata zamyka się w swoim pokoju.
Pan Wolfgang Seidel interesuje się w swoim malarstwie tym stanem,zanim coś przyjmie swoją formę i uzyska tożsamość.
Na zaproszenie Pani Dyrektor Biblioteki Austriackiej, wzięliśmy udział w bankiecie wydanym na cześć Pana Ambasadora Szewacha Weissa, który w tym dniu otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego.Mieliśmy okazję przebywać w towarzystwie elity politycznej i naukowej naszego kraju.
27. 01.12.2006r. wraz z klasą II AL przygotowałam lekcję poświęconą Andrzejkom. Zaprezentowaliśmy obyczaje polskie i obyczaj austriacki, związany z tym dniem. Było oczywiście lanie wosku przez głowę klucza i przepowiadanie przyszłości. Wprowadziłam czas przyszły Futur I. Naszym gościem była Pani mgr Elżbieta Gembicka Dyrektor Szkoły.
28. 12.12.2006r. zorganizowałam konkurs rozumienia tekstu czytanego i pisanego. W konkursie wzięło udział 14 osób.
29. 21.12.2006r. odbył się konkurs recytatorski. Do konkursu przygotowałam 5 osób z klasy I LA ( grupa początkująca ).
30. 10.01.2007r. Wraz z grupą młodzieży z kl. ILB uczestniczymy w wykładzie poetyckim p. Lisy Mayer, pisarki
austriackiej. Wykład odbył się w Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.


31. Dnia 25.01.2007 r. zorganizowałam klasie kulturoznawczej wyjście do Biblioteki Austriackiej na wykład poświęcony
działalności Biblioteki, historii Austrii w ogólnym zarysie oraz dziejom Auli Leopoldyńskiej i Oratorium
Marianum. Pani mgr Dalia Żminkowska - Kierownik Biblioteki przygotowała wspaniałe wystąpienie oraz oprowadziła nas po Auli Leopoldyńskiej i po Oratorium Marianum.



32.
Dnia 01. 03.2007 r. uczniowie klasy I LB spotkali się z Dyrektorem
Wydawnictwa Ossolineum Panem Wojciechem Karwackim. Na spotkanie przybyły również
Pani Dyrektor Elżbieta Gembicka oraz Pani Dyrektor Marta Skała- Kowalczyk.



33. W marcu został
rozstrzygnięty zorganizowany przeze mnie konkurs na wiersz poezji konkretnej a
w kwietniu konkurs na dokończenie bajki w języku niemieckim.
34. 20. 04. 2007 r.
spotkałam się ze swoją ukochaną klasą IV LC. Było super. Kocham Was jak
swoje własne dzieci!!!

Copyright 2006 ©. All Rights Reserved.